Prečo vymeniť účtovníka a ako nájsť toho pravého?

Väčšina podnikateľov si nechce lámať hlavu nad účtovnícku agendu a neustále meniacimi sa zákonmi. A aj z tohto dôvodu siahajú po pomoci od externých odborníkov, ktorí by mali poskytnúť pomoc s vedením účtovníctva, poradenstvom a zabezpečiť dodržiavanie pravidiel a predpisov.
Avšak podnikatelia vnímajú účtovnícke služby ako náklad pre spoločnosť, kedy táto služba neprináša žiadny zisk a tým pádom sa snažia znížiť náklady na účtovníka. Cesta znižovania nákladov na úkor kvalitnej účtovníckej práce je cesta nesprávnym smerom, keďže výsledky neodbornej práce zvyšujú riziko daňovej kontroly a teda aj riziko pokuty.


Spolupráca s účtovníkom je veľmi dôležitá pre správne fungujúcu spoločnosť. Účtovník spracúva účtovníctvo, je zodpovedný za vedenie účtovníctva v zmysle platnej legislatívy. Dobrý účtovník by sa mal postarať aj o optimalizáciu vašich nákladov, prípadne zastupovať spoločnosť pred úradmi.
Nový účtovník môže priviať nový vietor do vašej firmy, alebo odhaliť účtovné nedostatky, o ktorých ste doteraz ani netušili. Ako však toho správneho účtovníka nájsť? Poďme sa spolu v nasledujúcom článku pozrieť na dôvody pre zmenu a úskalia výberu správneho účtovníka.

Kedy je ten správny čas na zmenu účtovníka?

Vo všeobecnosti k zmene účtovníka dochádza vtedy, ak už je problém na stole, no snažte sa tomuto problému predísť a pozorne vnímajte prvé jemné signály toho, že niečo nie je v poriadku. Zmeniť účtovníka môžete v priebehu celého roka avšak najideálnejšia doba kedy sa odhodlať na zmenu je ku koncu účtovného obdobia.

Aké sú dôvody na zmenu účtovníka?

Dôvodov na zmenu účtovníka je hneď niekoľko. Priblížime vám aspoň tie najdôležitejšie:

Komunikácia – s účtovníkom je problematické sa spojiť, prípadne komunikuje na poslednú chvíľu. Nezohľadňuje požiadavky klienta v účtovníctve – napríklad účtovanie na strediská, pravidelný reporting, …
Len účtovanie nestačí – účtovník len zaúčtuje doklady a viac nerieši – neporadí klientovi, neupozorní klienta, ak niečo nie je účtovne/daňovo v poriadku, nezaujímajú ho daňové dopady transakcí na platobnú schopnosť klienta.
Nedostatočná odbornosť – účtovník nevie poradiť v účtovných / daňových / mzdových / personálnych záležitostiach, má problém pri navrhovaní riešení na legálnu daňovú optimalizáciu alebo v iných účtovných záležitostiach.
Zmeny v legislatíve – neupozorňuje klientov na zmeny v legislatíve, čím môže dôjsť napríklad k nesprávne vystaveným faktúram u klienta.
Neochota – účtovníka nezaujíma, aké veľké dane budete platiť. Žiaľ ste preňho len číslo a akú daň vypočíta, takú daň si aj zaplatíte, bez možnosti legálnej optimalizácie. Neochota sa prejavuje aj v prípade žiadostí o úverové produkty, kde je potrebné predkladať banke výstupy z účtovníctva
Všetko pod jednou strechou – účtovník neposkytuje komplexné služby (nie je všetko pod jednou strechou) ako napríklad vedenie účtovníctva, kalkulácia daní, mzdová agenda, personalistka, legálna optimalizácia dane, poradenstvo…
Chybovosť – účtovník často krát zabudne urobiť načas podania, ktoré sa robia napríklad len raz ročne, podá ich oneskorene a vám chodia pokuty za oneskorené podania. Častá chybovosť účtovníka, ktorá môže viesť k nesprávnej výške odvedenej dane a následne k rôznym pokutám
Pomer cena / výkon – platíte veľa ale nedostávate späť služby v kvalite a cene, ktorú ste si zaplatili. V tomto prípade je nutné na misku váh položiť cenu a na druhú stranu služby, ktoré sú v danej cene zahrnuté a zároveň skúsenosti účtovníka.
Dôvera – účtovník prichádza do kontaktu s citlivými informáciami o spoločnosti. Pokiaľ chýba dôvera medzi spoločnosťou a účtovníkom môže dôjsť k nesprávnej komunikácii, respektíve zatajeniu určitých podstatných skutočností, čo sa odzrkadlí na fungovaní spoločnosti.
Ak ste identifikovali problémy vo viac ako troch bodoch, odporúčame, vážne sa zamyslieť na zmenou účtovníka. Keďže vaše rozhodnutie bude mať vplyv na optimalizáciu nákladov spoločnosti a zlepšenie prehľadu o ekonomickej situácii spoločnosti. Dobrá voľba vám šetrí váš čas ale v neposlednej miere aj vaše finančné prostredky.

Aké sú kritériá na dobrého účtovníka?

Nie je neštandardné, že sa vedenie spoločnosti rozhodne pre zmenu, práve pre rozšírenie nových obzorov. Kvalitný nový a hlavne skúsený účtovník dokáže priniesť inovatívne riešenia, ktoré boli prehliadané, či na realizáciu chýbal záujem. Niekedy, práve takéto inovatívne riešenia dokážu ušetriť nemalé finančné prostriedky, prípadne odkryť chyby, či nedostatky v účtovníctve.

 • Skúsenosti z praxe sú základ. Vyžiadajte si pracovné skúsenosti z oblasti účtovníctva, optimálne skúsenosti z účtovníctva vo Vašom podnikateľskom segmente. Neváhajte požiadať o referencie.
 • Orientácia v legislatívnych zmenách. Zákony súvisiace s problematikou účtovania sa často menia, preto je kontinuálne vzdelávanie absolútnou nevyhnutnosťou. Dobrý účtovník by mal perfektne ovládať legislatívu, ktorá priamo súvisí s výkonom činnosti.
 • Dodržiavať všetky dôležité termíny. Dodržiavanie termínov a dochvíľnosť musí byť samozrejmosťou aj vzhľadom na možný finančný postih.
 • Ponúknuť priebežné informácie o výsledkoch spoločnosti. Zistite, akým spôsobom môžete účtovníka kontaktovať a ako sa odovzdávajú dokumenty. Zistite si, ako má účtovník vyriešené zastupovanie v prípade PN, dovolenky a iných nepredvídateľných okolností.
 • Vyhýbať sa chybám. Je možné, že sa sem tam chybička objaví, no nesmie sa stať každodenným pravidlom.
 • Komunikovať a vysvetliť klientovi. Poskytovať poradenstvo v prospech zákazníka, prípadne zabezpečiť komunikáciu s úradmi. Pri bezproblémovej komunikácií s vašim účtovníkom všetko dostanete načas a tým pádom si viete včas plánovať cash flow na platenie daní. Zároveň by účtovník mal disponovať poistením profesijnej zodpovednosti. Tento typ poistenia kryje napríklad škody spôsobené pri vedení účtovníctva, pokuty ktoré vám boli udelené za chyby v účtovníctve.

Ako zmeniť účtovníka?

Ak nad zmenou vášho účtovníka uvažujete, prípadne ste sa už rozhodli je dôležité zistiť, aká je dohodnutá výpovedná doba poskytovaných služieb. Avšak sa s poskytovateľom môžete dohodnúť na inom termíne ukončenia spolupráce.

Ako vám vieme pomôcť?

Každý chce mať bezchybné účtovníctvo. A za primeranú cenu. Naše ceny sme nastavili transparentne tak, aby ste neplatili za drahé služby. Zaplatíte len za to, čo naozaj využijete. V čom vám vieme konkrétne pomôcť:

 • Preberieme za vás celú účtovnú agendu od predchádzajúceho účtovníka – stačí, nám poskytnúť kontakt na predošlého účtovníka a o všetko sa radi postaráme. Čo znamená prevzatie účtovníctva na kľúč:
 • oznámime predchádzajúcemu účtovníkovi, že klient ruší spoluprácu a následne preberieme celé účtovníctvo,
 • zabezpečíme prebratie všetkých dokladov a zároveň odkomunikujeme prebratie všetkých výstupov z účtovníctva.
 • Vykonáme bezplatne pri prebratí účtovníctva základný audit spoločnosti.
 • Sme mladý, dynamický tím s vášňou pre detail, ktorý rastie spolu s vašou firmou,
 • Poskytneme pravidelné účtovné poradenstvo, upozorňovanie na zmeny v legislatíve,
 • Zoptimalizujeme vaše náklady – Legálna daňová optimalizácia
 • Digitalizácia účtovníctva – nemusíte nosiť doklady osobne, všetky doklady nám doručíte online, vďaka čomu máte stále všetky doklady k dispozícii a spolu šetríme životné prostredie,
 • U nás máte všetko pod jednou strechou – účtovníctvo, dane, mzdy, personalistiku, poradenstvo, reporting, …
 • Pravidelne sledujeme novelizácie zákonov. Na zmeny vás v čas upozorníme a poskytneme vám informáciu, aký môže mať daná novela dopad na vašu spoločnosť,
 • U nás máte zaručenú rýchlu, efektívnu a priateľskú komunikáciu,
 • Náš tím je zložený z expertov, ktorý majú dlhoročnú prax v odbore účtovníctva,
 • Pre našich klientov sme zriadili call centrum, čo znamená klient sa nám vždy dovolá a vždy vyriešime jeho problém,
 • Aktívne sa staviame k problémom a snažíme sa ich v čo najkratšom čase vyriešiť,
 • Referencie o nás vám poskytne viac ako našich 100 spokojných klientov z rôznych odvetví.

Neváhajte nás kontaktovať. Navlastnej koži sa presvedčíte, že účtovníctvo vieme robiť nielen kvalitne, s citom pre detail ale hlavne s vášňou a ochotou komunikovať.

Top